DSpace Yardımı

Yardım

Bu Pencereyi Kapat
Göz at
Gelişmiş Arama
Konuya Göre Arama
Bölümler ve Koleksiyonlar
Arşivde Oturum Açmak
Yeni Gönderi
Bölüm / Koleksiyon Seçimi
Aracılar
Kullanıcı Sayfası
Profil Düzenle
e-Posta Uyarılarına Abone Ol
 

DSpace yazılımı kullanılarak oluşturulan bu arşiv Türkiye’de Bilgi ve Belge Yönetimi alanında üretilmiş lisanüstü tezleri içermektedir. Arşive yeni tezler eklendikçe içerik te artacaktır.

Arşiv içeriği farklı üniversitelerin Bilgi ve Bilge Yönetimi Bölümlerinde üretilmiş lisansüstü tez koleksiyonlarından oluşmaktadır.


GÖZ AT yukarı

Göz at seçeneği bir dizi öğeyi belli bir düzende görmenizi sağlar:

Bölümler ve Koleksiyonler seçeneği alfabetik sıraya göre bölümleri gösterir ve her bir bölüm içindeki yükseklisans ve doktora tezleri koleksiyonlarını görmenizi sağlar.

Yayın Tarihi seçeneği arşivdeki tezleri ters kronolojik sıraya göre görmenizi sağlar.

Yazar seçeneği arşivdeki tezlerin yazarlarını alfabetik sıraya göre görmenizi sağlar.

Başlık seçeneği arşivdeki tezlerin adını alfabetik sıraya göre görmenizi sağlar.

Konu seçeneği arşivdeki tezlerin konularını alfabetik sıraya göre görmenizi sağlar. Üzerine tıkladığınız konu ile ilgili olarak yapılmış tüm tezlerin listesini görebilirsiniz

Sisteme kayıt olarak;

gibi işlemlerden yararlanabilirsiniz.

Yeni Gönderi, kullanıcıların tezlerini Arşiv’e eklemesini sağlayan bir DSpace fonksiyonudur. Gönderi süreci, üstveri formunda öğe ile alakalı bilgileri doldurmayı ve dijital öğeyi kapsayan dosya ya da dosyaları yüklemeyi içerir. Her bölüm kendi gönderi prensibini belirler.

Kullanıcı Sayfası, her üye için sağlanan kişisel bir sayfadır. Bu sayfa, belli bir üye için gönderim aşamasında olan, düzeltme, inceleme veya kontrol etme gerektiren öğelerin listesini içerebilir. İleride, bu sayfa ayrıca yeni öğeler eklendiğinde e-posta yoluyla bildirim göndermek gibi DSpace' tarafından sunulan kişisel hizmetlerle ilgili bilgi de verecektir.

Profil Düzenle seçeneği, şifrenizi değiştirmenizi sağlar.

Hakkımızda seçeneği, sizi Türkiye Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleri Lisansüstü Tez Arşivi projesi ve bu projenin gelişmeleri ile ilgili bilgiye götürür.


GELİŞMİŞ ARAMA yukarı

Gelişmiş arama sayfası size detaylı arama imkânı sunar ve bunları "VE", "VEYA", "DEĞİL" Boolean operatörleriyle birleştirir.

Aramanızı arama türü kısmından kısıtlayabilirsiniz. Eğer aramanızın bütün arşivi kapsamasını istiyorsanız, arama türü kutucuğunu varsayılan şekilde bırakın.


KONUYA GÖRE ARAMA yukarı

Arama türü seçeneklerinden konuyu seçerek gerçekleştirebilirsiniz


BÖLÜMLER VE KOLEKSİYONLAR yukarı

Arama kutucuğundan arama yapmak istediğiniz bölümü seçip, aramanızı bu bölümün koleksiyonu üzerinden gerçekleştirebilir ya da aramanızı tüm sistem üzerinden yapabilirsiniz


ARŞİVDE OTURUM AÇMAK yukarı

Sisteme tez girişi yapmak isteyen kullanıcıların sisteme kayıt olup oturum açmaları gerekmektedir. Sisteme kayıt olmak için üst menüden kayıt seçeneğini tıklayıp gerekli adımları takip etmelisiniz. Kaydınızı yaptıktan sonra soldaki oturum menüsünden e-posta adresinizi ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz. Şifre büyük/küçük harfe duyarlıdır.


YENİ GÖNDERİ yukarı

Arşive yeni bir tez eklemek için sisteme giriş yaptıktan sonra Yeni gönderi butonuna tıklamalısınız. Gönderme sürecinin herhangi bir anında sayfanın sonundaki "iptal/kaydet" tuşuna basarak çalışmanızı daha sonra devam etmek için durdurup kaydedebilirsiniz. Girdiğiniz bilgiler gönderme işleminize devam edeceğiniz zamana kadar saklanır ve kullanıcı sayfanızda bekleyen bir gönderme işleminiz olduğu konusunda haberdar edilirsiniz. Eğer yanlışlıkla gönderme işleminden çıkarsanız, her zaman kullanıcı sayfanızdan işleme devam edebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz zaman göndermeyi iptal edebilirsiniz.

Bölüm / Koleksiyon Seçimi

Süreç Çubuğu

Gönderi sayfasının üst kısmında her bir gönderme sürecini temsil eden 7 adet oval tuş vardır. Gönderme süreci devam ederken bu oval tuşların renkleri değişir. Başladıktan sonra bu tuşların üstüne tıklayarak gönderme sürecinde ileri ya da geri gidebilirsiniz. İleri ya da geri gittiğinizde girmiş olduğunuz bilgiler kaybolmaz.

Progress Bar

Bölüm / Koleksiyon Seçme

Açılan kutunun sağındaki oklara tıklayarak bölümlerin listesini görebilirsiniz. Bu listeden gönderiyi eklemek istediğiniz koleksiyonu/bölümü seçebilirsiniz. Koleksiyona öğe göndermek için ilgili bölüm tarafından yetkilendirilmeniz gerekmektedir. Devam etmek için "Sonraki" tuşuna, gönderinizi kaydetmek ya da iptal etmek için "iptal/kaydet" tuşuna tıklayınız.


1. Adım: Tezi Tanımlama gönderme yukarı yukarı

Eğer tezinizin Türkçe başlığının yanında İngilizce başlığı bulunuyorsa “Öğenin birden çok başlığı var” seçeneğini işaretleyiniz. Eğer sisteme birden fazla dosya yükleyecekseniz “Öğe birden fazla dosya içeriyor” seçeneğini işaretleyerek bu adımı tamamlayabilirsiniz.


2. Adım: Tezi Tanımlama gönderme yukarı yukarı

Bu iki sayfada dolduracağınız bilgiler kullanıcıların arama motorlarını kullanarak ulaşacakları üstveriyi oluşturacaktır. Üstverinin içeriği ne kadar zengin olursa, öğeleriniz o derece "bulunabilir" olurlar. Bu nedenle, lütfen öğelerinizle ilgili bilgileri mümkün olduğunca detaylı doldurunuz.


3. Adım: Tezi Tanımlama gönderme yukarı yukarı

4. Adım: Tezin Tam Metnini Yükleme

Tezinizin tam metnini bu adımda yükleyebilirsiniz.

Yalnızca bir dosya yüklüyorsanız, dosyanın doğru yüklendiğinden emin olduğunuz zaman "Sonraki" tuşuna tıklayın.

Eğer birden fazla dosya yüklüyorsanız, "Başka Bir Dosya Ekle" tuşuna tıklayın (Bu eğer "GÖNDERİ: Öğenizi Tanımlayın" sayfasında "Öğe birden fazla dosya içeriyor"u işaretlediyseniz görünecektir). Bu öğe için bütün dosyaların sorunsuz yüklendiğinden emin olduğunuz zaman "Sonraki" tuşuna tıklayın.

Eğer gömülü dosyalar içeren bir HTML sayfası yüklüyorsanız, "Başka Bir Dosya Ekle" tuşuna tıklayın ve HTML sayfası ile ilişkili bütün dosyaları ya da veri akışlarını yükleyin. Hepsi yüklendikten sonra "Birincil Veri Akışı" işaretli sütunda indeks sayfası ya da web sayfasının en üst sayfası olan veri akışını ya da dosyayı seçin. Bu gömülü dosyalarınızın hepsinin HTML sayfasında düzgün biçimde görüntülenmesini sağlayacaktır. Ardından "Sonraki" tuşuna tıklayın.

Sağlamalar

DSpace depoladığı her dosya için MD5 sağlaması üretir; bu sağlamayı dosyaların zaman içindeki bütünlüğünü doğrulamak için kullanır (bir dosyanın sağlamasının değişmemesi gerekir). Yüklediğiniz dosyayı gerçekten aldığımızdan emin olmak için bu sağlamayı kullanabilirsiniz.

Eğer dosyayı sağlama kullanarak doğrulamak istiyorsanız, "Yüklenen Dosya" sayfasında "Doğrulamayı Göster"e tıklayın. DSpace'in, yüklediğiniz her dosya için ürettiği MD5 sağlaması, dosya isminin sağında görünecektir. Sonra bu dosyalarda kendi sağlamanızı üretmek için yerel bir program kullanarak, sonuçlarınızın bizimkilerle uyuştuğunu doğrulamanız gerekecektir. Çoğu UNIX benzeri sistemde (Mac OS X dahil) md5sum’ı kullanır. Örneğin, kontrol etmek istediğiniz her dosya için "md5sum DOSYAİSMİ" yazın; örnek ekranınızda görüntülenecektir. Windows yüklü makineler için, MD5 araçları ücretsiz olarak edinilebilir, md5’i http://www.formilab.ch/md5/ ya da Cygwin’deki http://www.cygwin.com metin araçları paketinin içindeki md5sum’ı deneyin. Bütün bu yardımcı programların komut satırından, terminalden yada pencereden çalıştırılmaları gerekecektir. Yüklediğiniz dosyanın yerel kopyasını md5 aracı ile denetlediğinizde görüntülenen değer, DSpace’in bildirdiğiyle bire bir aynı olmalıdır.


5. Adım: Doğrulama göderme yukarı yukarı

Girmiş olduğunuz bilgiler görüntülenecektir. Bilgileri kontrol edip, gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz. Eğer girdiğiniz verilerin tümü doğruysa diğer adıma geçiniz.


6. Adım: Lisans Adı gönderme yukarı yukarı

Tezinizin arşivimizde yayınlanmasına yönelik lisans koşullarını okuyup, lisansı kabul ediyorum seçeneğini işaretleyerek onay ekranına geçebilirsiniz.


7. Adım: Tamam/Onay Ekranı gönderme yukarı yukarı

Bu ekranda gönderinizin tamamlandığı bilgisini göreceksiniz.


ARACILAR yukarı

Öğeniz Arşivin bir parçası haline geldiği zaman ona kalıcı bir URL atanır. Bu çoğu URL’nin aksine sistem yeni donanıma geçtiğinde veya sistemde değişiklikler yapıldığında bu tanımlayıcının değiştirilmesinin gerekmeyeceği anlamına gelir. DSpace yayınlarınızda veya diğer iletişimlerinizde öğenizin adını kullanırken ona rahatça atıfta bulunabilmeniz için bu tanımlayıcının bütünlüğünü korumaya kendini adar. Kalıcı URL’lerimiz Internet’teki dijital nesneler ve diğer kaynaklar için "aracılar" olarak bilinen kalıcı tanımlayıcıları atamaya, yönetmeye ve çözmeye yönelik kapsamlı bir sistem olan Aracı Sistemi ile kaydedilirler. Aracı Sistemi kamu yararı için araştırmaları üstlenen, destekleyen ve tanıtan Corporation for National Research Initiatives (CNRI) tarafından yönetilir.


Kullanıcı Sayfası yukarı

Eğer yetkili bir Arşiv göndericisi ya da denetleyicisi ya da Arşiv koleksiyonu ya da üstveri onarımından sorumlu personelseniz, bir Kullanıcı sayfanız olacaktır. Bu sayfada şunları bulabilirsiniz:


PROFİL DÜZENLE yukarı

Bu sayfa sahip olduğumuz kişisel bilgilerinizi değiştirmenize izin verir. Kişisel bilgilerinizi değiştirmek için oturum açarak kimliğinizi doğrulamalısınız.


E-POSTA UYARILARINA ABONE OLMA yukarı

Kullanıcılar koleksiyonlara eklenen yeni tezlere dair günlük e-posta uyarıları almak için abone olabilirler. Kullanıcılar istedikleri kadar koleksiyona abone olabilirler. Abone olmak için:


DAHA FAZLA YARDIM İÇİN… yukarı

Türkiye Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleri Lisansüstü Tez Arşivi'nin kullanımı hakkında yardım ve size özel siteniz hakkındaki sorularınız için lütfen Arşiv Yöneticileri ile bağlantıya geçin.

Türkiye Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleri Lisansüstü Tez Arşivi ile ilgili bilgi almak için Hakkımızda sayfasını ziyaret edin.